0532 4476870

sailplusacademy@gmail.com

İçindekiler

Tekneciliğin, diğer spor ve faaliyetlerden çok daha fazla, “belirli bir meslek veya grubun üyeleri arasındaki geleneksel kibar davranış kuralları” olarak tanımlanan bir görgü kuralları vardır. Teknecilikte görgü kuralları yalnızca sosyal normlarla ilgili değildir, aynı zamanda güvenlikle de ilgilidir , bu nedenle liman halatlarını çözmeden önce birkaç kuralı öğrenmek gerekir.

Yolun kuralları

Yol kuralları, nazik ve güvenlik bilincine sahip olmak için uymanız gereken, kabul edilen geçiş hakkı sistemidir. Bu kurallar çok sayıda ve ayrıntılıdır, ancak yalnızca birkaçını öğrenirseniz, eğlence amaçlı teknecilik durumlarının çoğunda yer almış olursunuz. Aşağıda, “yol veren tekne” yol hakkına sahiptir ve yol veren teknenin diğerine yer vermesi gerekmektedir.

  1. İki teknenin karşı karşıya gelmesi durumunda, eğer mümkünse, her iki tekne de sancak tarafına döner ve limandan iskeleye geçer. Bu şekilde, diğer kaptanın niyeti hakkında hiçbir tahminde bulunulmaz ve bir çarpışma önlenir.
  2. Yelkenli bir tekne, süratli bir tekne üzerinde geçiş hakkına sahiptir. Yelkenli bir motorla çalışıyorsa, yelkenlerin açık olmasına bakılmaksızın süratli tekne olarak kabul edilir.
  3. Eğer önünüze geçiliyorsa, sizin sorumluluğunuz rotanızı ve hızınızı korumaktır. Bu senaryo herhangi birini tehlikeye sokarsa, yavaşlayın ve diğerinin geçmesine izin verin. Çünkü herhangi bir kaptanın ilk işi, geçiş hakkı kimin olduğuna bakılmaksızın çarpışmayı önlemektir.
  4. Eğer bir tekne size sağdan yaklaşıyorsa, bunlar ayakta duran teknelerdir.
  5. İnsan gücüyle çalışan tekneler (kanolar, SUP’ler vb.) yelkenli dahil diğer tekneler üzerinde geçiş hakkına sahiptir.
  6. Başka bir teknenin manevra kabiliyeti kısıtlıysa (boyutu, su çekimi veya başka bir nedenden dolayı), bu ayakta duran teknedir ve ona yer vermelisiniz.
  7. İki tekne yelken açtığında, sancak istikametindeki (güvertenin sancak tarafından gelen rüzgar) iskele istikametindeki tekne üzerinde geçiş hakkına sahiptir. Her ikisi de aynı kontrada ise, rüzgar altı teknenin yol hakkı vardır.

Yakıt İkmali, İskele Kuralları ve Tekne İndirme Kuralları

Teknenizi bir rampada suya indiriyorsanız veya geri alıyorsanız, bunu verimli bir şekilde yapın ki sıra başkalarına da gelsin. Römorktan indikten sonra bir iskeleye veya plaja yanaşıp misafirleri ve eşyaları oraya yükleyerek rampa sürenizi kısaltın. Rampadayken teknenizi temizlemeyin veya boşaltmayın.

Akaryakıt istasyonunda yakıt alın, faturanızı ödeyin ve yoldan çekilin. Yiyecek satın almanız gerekiyorsa teknenizin yerini değiştirin.

Ankraj Kuralları

Eğer bir demirleme yerine giriyorsanız, nasıl bağlantı kuracağınız, ne kadar halat kullanacağınız ve diğer teknelerle aranızda ne kadar mesafe bırakacağınız konusunda diğer tekneleri taklit edin. Herkes bir çapaya doğru sallanıyorsa, iki tane ayarlamayın, aksi halde akıntı veya rüzgar değiştiğinde farklı bir şekilde hareket edersiniz ve bir çarpışmaya neden olabilirsiniz.

Demirleme yerinizdeki komşularınıza saygı gösterin: müziğinizi kendinize saklayın ve jeneratörü akşam 20:00’den sonra veya sabah 7:00’den önce çalıştırmayın. Yüzen veya şnorkelli dalış yapan insanlar olabileceğinden ve fark edilmeleri zor olduğundan demirleme noktasından asla hızlı geçmeyin. Diğer küçük tekneleri zor duruma sokmamak için dümen suyuna dikkat edin. Bazı limanların hız sınırı vardır; bunu bilin ve buna saygı gösterin.

VHF Radyo Davranışı

VHF kanalı, selamlama ve tehlike çağrıları içindir. Diğer kayıkçılarla uzun süreli sohbetler için kullanılmamalıdır. Başka bir gemiyle temas kurduğunuzda, konuşmaya devam etmek için onlardan başka bir frekansa geçmelerini isteyin. Yanlış imdat çağrısı yapmak yasalara aykırıdır. Çocuklar radyodan uzak tutulmalıdır çünkü bu bir oyuncak değil.

Telif Hakkı © 2024 Sail Plus.